Диспансер тарихы

Татарстан Республикасында туберкулезга каршы ярдәм итү үсешенең этаплары

1914 ел. Апрель аенда профессор Алексей Николаевич Казем-Бек үз акчасына Татарстанның беренче санатория учреждениесе - "Каменка" туберкулез санаториесын сала.

1918 ел. Губерна сәламәтлек саклау бүлеге каршында туберкулез, венерология, трахоматоз учреждениеләре эшчәнлеге белән идарә иткән социаль авырулар бүлеге оештырылган.

1921 ел. Казанда туберкулезга каршы үзәк диспансер (баш табиб А.А. Кулагин) ачылды. Беренче "Обсерватория" балалар сөяк-сустав шифаханәсе эшли башлады, Шул вакытта Әгерҗе районында  кумысолечебница да торгызылды.

1928 ел. Халык Комиссарлары Советы карары буенча үзәк диспансер базасында туберкулез институты оештырыла.

1932 ел. Туберкулез институты базасында табибларны (ГИДУВ) камилләштерү өчен Казан дәүләт институтының фтизиатрия кафедрасы оештырылды.

1940 ел. Туберкулез институты Республика клиник туберкулез хастаханәсе дип үзгәртелә.

1947 ел. Хастаханә Республика туберкулезга каршы диспансерына (РТКД)дип үзгәртелде

1950 ел. РТКД стационарында профессор И.З. Сигал белән үпкә туберкулезын хирургик дәвалау бүлеге ачылды.

1964 ел. РТКД Патрис Лумумба ур., 20 адресы буенча урнашкан дүрт катлы бинага күчерелгән (элекке туберкулез госпитале). РТКД баш табибы С.Е. Марголин инициативасы белән Себер тракты, 27а адресы буенча пансионат һәм бактериология лабораториясе өчен янкорма белән диспансер бүлеге бинасы төзелде (1974 елдан бирле эшли).

2006-2008 елларда Татарстан Республикасында туберкулезга каршы бердәм республика клиник диспансеры барлыкка килү белән үзәкләштерү формасында оештыру үзгәртеп корылды.

2010 ел. Дәрвишләр бистәсендәге 248 койкага исәпләнгән, заманча санитар нормаларга җавап бирә торган, заманча медицина һәм технологик җиһазлар белән җиһазландырылган стационар сафка кертелгән.

2017-2018 елларда сырхауханә учреждениеләрен модернизацияләү республика программасы кысаларында «РТКД» филиалларының диспансер бүлекләрен капиталь ремонтлау буенча эшләр тәмамланды.

2018 нче ел. 2-нче номерлы диспансер бүлеге бинасына янкорма төзелешен тәмамлау (Казан шәһәре, Шаляпин ур., 20)., анда республика районнары  һәм Казан шәһәре балаларына туберкулезга каршы медицина ярдәме күрсәту оештырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: